TIPY NA VÝLETY

Pokud zavítáte k nám do vinařství nebo se ubytujete v našem penzionu Musilovi, doporučujeme Vám navštívit některé z uvedených památek. Pokud nechcete jet autem, můžete si u nás zapůjčit kolo a vidět krásy jižní Moravy zblízka.

 

KOUNICKÝ HRAD A ZÁMEK

Mohutná stavba původně klášterního hradu střeží město od západní strany. Rozsáhlý areál, léta chátrající, v posledních letech zažívá rozkvět. Původně hrad určený k ochraně kláštera. Jeho současná monumentální podoba včetně rozsáhlého opevnění byla dána přestavbami za držení Jiřího Žabky z Limberka v letech 1532 až 1552 a Bernarda Drnovského z Drnovic (1588–1604). Dnes je objekt v soukromých rukou.

 

SYNAGOGA

Byla postavena v roce 1652–1655 v raně barokním slohu a patří k nejstarším synagogám na Moravě. V roce 1851 byla přistavěna ženská galerie s pavlačí. Od druhé světové války sloužila převážně jako skladiště. V roce 1988 až 2004 byla komplexně zrestaurována a nyní slouží kulturním a společenským účelům. Do synagogy se vchází hlavním vchodem s tesaným kamenným reliéfem. Stěny v interiéru jsou vyzdobeny stejně jako i v některých dalších synagogách na Moravě cennou barokní výmalbou s liturgickými texty v hebrejštině. Nachází se zde i malá expozice věnovaná historii zdejší židovské obce.


KOSTEL SVATÉHO PETRA A PAVLA

Centrum římskokatolické dolnokounické farnosti - to je majestátní kostel sv. Petra a Pavla na Masarykově náměstí. Tato novorenesanční stavba z let 1877–1879 nahradila starší kostel, který musel být po povodni v roce 1862 stržen.

 

KLÁŠTER ROSA COELI

Stavba kláštera byla zahájena v roku 1181. Klášter byl pojmenován Rosa coeli - Nebeská růže a je nestarším ženským klášterem na Moravě. Nachází se v údolí řeky Jihlavy přímo pod hradním kopcem. Klášter se řadí k nejvýznamnejším středoevropským církevním stavbám vrcholné gotiky.

Místo: Dolní Kounice
Web: http://www.dolnikounice.cz/klaster.html

 

ZÁMEK V MORAVSKÉM KRUMLOVĚ

Zámek se nachází na okraji města Moravský Krumlov ze dvou stran obtékán řekou Rokytná. Gotický hrad postavený na počátku 13. století vystřídal renesanční zámek postavený v polovině 16. století. V zámku nalezneme Muchovu Slovanskou epopej.

Místo: Moravská Krumlov
Web: http://www.mkrumlov.cz/pamatky-mesta.html#h1

 

MINIMUZEUM ČESKOSLOVENSKÉHO OPEVNĚNÍ

Minimuzeum československého opevnění 1935 - 1938 se skládá ze dvou objektů lehkého opevnění vz. 37 vybavených do podoby z roku 1938 včetně výzbroje. Je k vidění i malá expozice modelů a československé armády. Otevřeno každý první celý víkend v měsíci od května do října od 9 do 17-ti hodin. Mezi městem Moravský Krumlov a obcí Olbramovice je umístěna informační tabule, která Vás navede.

Místo: Moravskokrumlovsko
Web: www.minimuzeum.com

 

ROZHLEDNA VLADIMÍRA MENŠÍKA

U obce Hlína nedaleko Ivančic byla postavena nová rozhledna, která nese jméno českého herce a rodáka z Ivančic Vladimíra Menšíka. Stojí nedaleko místa kde původně stávala jedna z nejstarších rozhleden na jižní Moravě (v letech 1910 až 1944). Moderní věž vysoká cca 22 metrů, stojí v nadmořské výšce 450 metrů a z její vyhlídkové plošiny bude možné spatřit například Pavlovské vrchy, Bílé Karpaty a za příznivého počasí (což bývá pouze několikráte do roka) i štíty Alp.

Místo: Hlína 
Web: www.obec-hlina/rozhledna

 

Publikováno se souhlasem obce Jezeřany-Maršovice

MGRiZTNkO